Michael Beat Söyleşisi

Dünya da bilinen 40 ın üzerinde yetiştiriciye sorulan sorular ve bunlara yetiştiricilerin ağzından verilen cevapları bazen bir yetiştirici bazen 2 yetiştirici olmak üzere bu bölümde tipler ırkını tanımak isteyen güvercin severler her ay bulabilecek ve okuyabileceklerdir. Metnin tamamı İngilizce bölümünde yayınlanmaktadır. Bu ilk bölümde Kanada’dan Michael Beat FTS de yayımlanan röportajda soruları cevaplamıştır. Umuyoruz bu yazı dizimiz yeni başlayanlar için yön gösterici olacaktır.

 1. S: Kiti seçerken neler arıyorsun?

Michael: Kit seçiminde ben kuşların birlikte çalışmalarına çok daha fazla önem veriiminde ben kuşların birlikte çalışmalarına çok daha fazla önem veriyorum.Kuşların takım olma içgüdülerini anlamak aralarından onları bulmak önemli.Yaş gurubu da önemli aynı yaşta olan kuşlardan kit oluşturmaya gayret ediyorum.Ancak elde ne varsa onu da kullanıyorum.Tercih edilen yakın akraba oluşumunu pek önemsemem ve endişe duymam kuzenler kardeşler gibi.Zaten çoğu nun bir şekilde akrabalığı var.

 1. S: Tippler leri nasıl indiriyorsun?

Michael: Genç yıldızları alıştırmak için birçok çeşitli yol denedim. Benim düşüncelerimi yansıtan bir makale var zaten ‘Göz belirtileri’%100 kanıtlanmamış olsa da iyi bir yol gibi gözüküyor. Sonra gençleri eğitilmiş dropper lar ile çok iyi eğitmeniz gerekiyor.

 1. S: Ne zaman eğitime başlamalıyım?

Lüfen bir eğitim takvimi verin.(Haftalık uçuş zamanı günlük uçuş zamanı gibi) Michael: Eğitim 21 günlük kuşlarda başlar. Gençleri diğer kuşları uçarken izlemeleri için çatıya yerleştiririm. 28 günlük, kuşlar ana babasından ayrılır ve uçucu bölümüne konulur.Yem ve su iyice beslenebildiklerinden ve su içmeyi öğrendiklerine emin olununcaya kadar önlerinde tutulur.Bundan sonra günde bir kere su ve yem verilir.Kuşlar 6 haftalık oluncaya kadar bu penthouse içinde tutulur ve kısa uçuşları bu bölmede yaparlar ve diğer kuşları izlerler 6 haftalık olduklarında gözdeki değişim başlar bu da uçuşa hazır olduklarının belirtisidir.

 1. S: Kuşun forma girdiğini nasıl anlıyorsunuz?

Michael: Forma girdiklerinde kiloları hafifler ve birlikte uçmaya ve dropperlarla işaret verilmesini beklerler. Dışkıları kuru ve renksiz olmalıdır.Kart kuşlarda da doğal olarak aynı işaretler iyi formun işaretleri tabi ki fiziksel olgunluk olarak gençlerden biraz daha ağır olmalarının dışında tüm belirtiler aynı.Posta güvercinlerinden pek bir fark yok.

 1. S: Uçucuları nasıl besliyorsun?

Michael: Genç kuşlar uçarken malt arpa veriyorum. Haftada 2-3 kere çok az keten tohumu arpa vermeden önce veriyorum. Kart kuşların beslenmesini şu şekilde ayarlıyorum bir bütünü sekize ayırırsak 5 lik kısmı arpa 3 lük kısmı sert kış buğdayı eğer kuşlar ağırlaşır ve indiklerinde açlık belirtisi göstermezler ise %100 arpaya dönüyorum.

 1. S: Uçuculara eğitim ve yarıştan sonra nasıl bir bakım uyguluyorsun?

Michael: Antrenmandan sonra keten tohumu vermek iyi bir zamanlama gibi gözüküyor ve eğer daha sıkı bir antrenmansa yem miktarı biraz artıyor. Tabi grit ve su yemden sonra veriliyor. Yarışmadan sonra bir saat istirahat ettirtiyorum kendi özel bölmelerinde ve daha sonra yem vermeden önce su veriyorum. Kısa bir süre sonra yem ve tekrar su yarışma sonrası özel bir canlandırma yolu kullanmıyorum. Şayet benim kuşlarım 20 saat uçarsa bu yöntem değişebilir.

 1. S: Tüy döneminde nasıl bir bakım uyguluyorsun?

Michael:Tüy dökme döneminde damızlıklara düzenli olarak karışım yemlerine aspir ekliyorum yağ içerdiği için.Banyo yapmaları için imkanım elverdiği sürece olanak tanıyorum.Uçucularım ise tüy dönemi hariç asla banyo yapmaz ancak bu dönemde öğleden önce banyo yaptırtırım uçucuların bu dönemde yemlerinde değişiklik yok haftada 2-3 kez keten tohumu ek olarak veriyorum.

 1. S: Ana kümesin ne büyüklükte kaç kuşun var?

Michael: Benim kümesim 3 bölümden oluşuyor iki bölüm damızlıklar için cinsiyet ayrımı yapabilmem için ne zaman kuşlar diğer cinsin farkına varıyorlar o zaman ayırabiliyorum Boyutlar 4×6 inc.10 çift damızlık tutmaya 10 adette uçucu tutmaya çalışıyorum. İlkbaharda çok az bu miktarın  üstüne çıkıyorum ancak sonbaharın son döneminde zaten bu sayıya kuş kaybı nedeniyle inilmiş oluyor.

9.S:Damızlıkları nasıl besliyorsun?

Michael: Mevcut en iyi yemciden temin ettiğim karışık yemi damızlıklarıma veriyorum. Tüy dökme döneminde çiftleri ayırıyor ve küçük taneli ve miktarı azaltarak yem veriyorum amacım sindirim sisteminin temizliği daha sonra karışım yemin içine aspir ilave ediyorum ve yıl boyunca suları önlerinde günlük olarak sularını değiştiriyorum.

 1. S: Tippler lerle olan ilk tanışmanız nasıl oldu ve ne kadardır sürüyor?

Michael: Ben 1977 yılında tipler ırkı ile tanıştım ve Joe Kelly kuşlarından edindim. İlk zamanlarda bir şeyleri yapmakta pek fazla maharetli olmuyorsunuz paratifo nedeni ile döneklerimi ve tiplerlerimi kaybettim.1988 yılında tekrar başladım. Asla bu kuşlara olan ilgim kaybolmadı.

 1. S: Favori soyunuz hangisidir niçin?

Michael: Ben kendi soyumu yaratmaktan zevk alıyorum.Kişisel tercihlerime göre boyut renk ve doğurganlık faktörlerini ni göz önüne alarak ıslahı yapıyorum mutlaka kendi soyumdan bahsedilip bu şekilde anılması benim için bir zevk olacaktır.

 1. S: Kimsiniz Kendinizden bahseder misiniz?

Michael: Kişisel bir not olarak, hala bekârım ve 27 yaşındayım. Güvercinlerden çok zevk alıyorum. Elektrik mühendisi olarak Los Angeles Unified School bölgesinde çalışıyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.