Genç Kuş Alıştırma David Black Makalesi

GENÇ KUŞLARI ALIŞTIRMADavid Black tarafından yazıldı. ’Teşekkürler David’’

Benim genç kuşları alıştırma sistemimde geç kuşları anne babalarının yanlarından 25 günlükken alıyorum. İlkönce sağlık problemleri olup olmadığını gözlemledikten eğer herhangi bir sağlık problemleri yoksa bağımsız üretim kafesinin içine koyuyorum. Bu kafes sütten kesme kafesi olabileceği gibi kümes içinde yem ve suya rahat erişebileceği bağımsız bir kafeste olabilir. Ben ilk aşamada küçük taneli yem kullanıyorum kolayca yiyebilecekleri ve yemeyi öğrenmeleri daha kolay olacaktır. Bu aşamada yavrular sinirli toplu halde bir köşede kümeleşmiş bir biçimde duruyorlar ve yeme suya çok isteksiz görünüyorlarsa yanlarına iyi genç dişi dropper koymak onlara yol gösterecekleri için iyi bir fikir olabilir. Normalde yemi bulurlar tamam fakat bazı kuşlar suyu bulamazlar bu gözlerinde şaşılık ve bazı problemleri aramak için iyi bir işaret olabilir bu nedenle suyu bulamamış olabilirler. Kuşun gagası suyun içine daldırılıp kuşun suyu alması sağlanabilir almıyorsa bu aşamada ilerde çeşitli problemlere yol açmamak için suyu her daim bulabilecekleri şekilde kafesin içine koymak ve düzenli olarak kontrol etmek gerekebilir. Bazı kuşlar diğerlerinden geriye düşmüşse tekrar ana babalarının yanına konabilir daha sonra tekrar diğerlerinin yanına geri konulur. Ben bunu 3 gün boyunca yapıyorum sütten kesilmeden üstüne iyi bir depurative yem almış oluyorlar.

Bir sonraki adım Tippler leri buradan alıp trapping alanına yerleştirmektir. Benim sütten kesme kafesim ile trapping alanım birbiri ile geçişlidir. Bu alan ilk defa dış dünya ile temaslarını sağlar. Bazıları açık alana çıkmakta isteksiz olabilirler o zaman ben kendim isteksiz olanları bu alana koyuyorum. Bu daha sonraki adımın ilk başlangıcıdır.

Tippler ler trap ta kalmayı bu devrede öğreniyorlar. Bu aşamada hiçbir Tippler kolayca bu alanda uçamadığı için yakalanıp kümesin üstüne koyulabiliyor. Diğer genç kuşlar trap ta iken 1 adet genç kuşu yakalayıp dışarıya bırakıyorum. Çok az miktarda beyaz dropper alıp kendini güvende hissetmesi ve arkadaşlık yapması için yanına koyuyorum. Kuş yalnız kalmayı sevmez koyun gibi trap taki arkadaşlarının kalabalığın yanında olmayı ister.  Benim Trap aygıtı bir kutu şeklindedir. Çatıdan bu kutu kadar alan çıkartılmıştır. Buradan kuşlar istirahat halindeki kuşları rahatlıkla görür bu üst noktadan derinliği 1 foot kadardır. Buradan giren kuş diğerlerinin yanına gelir. Tüm ekip her defasında farklı kuşlar kullanılarak eğitilir. Ekibin tüm üyelerine trap a girme alışkanlığı elde ettirilmiş olur. Trap eğitiminde kuşlar sütten kesme kafesine geri çağrılır isteksiz olabilirler ancak kuşlardan biri reaksiyon gösterip geri gittiğinde diğerleri de koyun gibi onu takip ederler. Sonra bunları teşvik etmek için genç dropperları kullanıyorum. Hepsi geri geldiğinde kafesin içinde çok az miktarda depurative yem veriyorum ne kadar yem vereceğime kuşların miktarını da göz önüne alarak karar veriyorum ertesi gün ne kadar yeme ihtiyaçları olacağını öğreneceğim. Aynı işlemi ertesi günü tekrar ediyorum. İlk önce trap ın içine aç dropper ları koyuyorum daha sonra genç tippler lerin içeri girmesine izin veriyorum. Gençler son defadan daha meraklı olabilir ve tekrar trap ın üstüne bir tippler koyabilirsiniz ve trap ın içine çok az miktarda yem atıp içeri girmesini sağlayabilirsiniz. Genç tippler yem rekabeti için en kısa zamanda diğerlerinin yanına gelecektir. Keza aynı zamanda gençler ele alınmaya alıştırılmalıdır. Daha sonra iyice emin olunmalıdır gençlerin trap içine girmeye alıştığından. Bu sefer daha fazla genç trap üstüne yerleştirilir ve hepsi talim edilir. Sonunda genç tippler ler dropper lar ile çatı üstüne konur hızlı olmak zorunda oldukları talimini burada alırlar ya yemleneceklerdir ya da akşam yemeği yok anlamı vardır bu talimde.

Bu proses Tippler lerin sizin talimatlarınıza ve verdiğiniz terbiyeye ne kadar iyi tepki verdiklerine bağlı.

Trap ın içine aldığınızda ne kadar iyi beslendiklerine bakın unutmamak lazım ertesi gün bir önceki günün tekrarı ve bir önceki günde yapılanlar çok önemli sonuç alabilmek için. Bu nedenle onların her zaman daha eksikliklerinin olduğunu göz önüne alın ve çok iyi gözlemleyin bazıları yem yarışını kazanıp daha fazla beslenmiş olabilir az beslenenleri bir tarafa ayırıp onlara diğerleri ile aynı kıvama gelmeleri için çok az yem takviyesi yapın. Bu yaklaşık bir hafta boyunca tekrarlanır. Ve sonra gençler çatı üstüne alınır. Artık dropper lar ile yem yiyecekleri zaman dilimine kadar ilişkilendirilmeyeceklerdir. Yem zamanı başta dropperlar yem yemeye başlayacaklar ve daha sonra onlarla rekabete girecek olan gençler buradaki amaç dropperların gençlerin gözünde yem işareti olarak gözüktürülmesidir. Hiçbir şekilde kuşlar kovalanmamalı ve ürkütülmemelidir. Bu şu andan itibaren artık rutindir. Kümes üstü sadece ve sadece dropperlar ile birlikte beslenebilecekleri bir yerdir. Dropperlar olmadan beslenemeyeceklerini öğrenmiş olmalıdırlar buna mecburlar.

İkinci haftasında Tipplerler daha talimli oldular. Beyinleri atılan yemleri kovalama konusunda tabiri caizse yıkanmış oldu. Şimdi tam sırası onları bir yerden diğer bir yere kısa uçuşlarla talim ettirmenin. Benim diğer kümesim öbürünün tam zıt istikametinde yaklaşık 14 feet uzaklık var ufak tohumlar atarak ikisinin arasında uçmalarını sağlıyorum.

Dropperlar bu talim için kullanılırlar Tippler lerde onları takip edeceklerdir. Bazıları bu zamanlarda hedefi kaçırır havada birkaç tur atar ve kümes üstüne veya trap üstüne inerler. Bunlar alışkanlık sağlanması için ve kanatlarını kullanıp kümes üstüne inmeleri için yararlı denemelerdir. Artık uçma zamanlarının geldiği ve hazır olduklarını düşünmemiz için bunlar birer işaret oluyor.

Üçüncü haftada veya hava koşullarına bağlı olarak biraz daha önce ailelerinden ayrıldıklarından beri tüm çalışmalarını yaptılar bu çalışmaları tipplerlere yaptırdık bundan sonra onları kaybetme riski başlıyor. Bu gün tipplerleri alıştırmak istiyorum. Normal prosesin dışında başlıyorum dropperler tiplerler ile trapta. Işığı açıyorum bu arada bugün onlar fazladan istekli. Birkaç dakika oynuyorum ki bir kez daha hafızaları tazelensin. Daha sonra alıştırmak istediğim hariç diğerlerini ayırıyorum. Genellikle kaybetmekten korkmadığım büyük çirkin gagalı erkek i dışarı tek başına bırakıyorum. Herkesin bir favorisi var ilk seferde en güzel dişi kuşlarımı kaybetmek istemiyorum ileriki zamanlarımdaki uçuş planlarımı etkiler. Dropperler ayrıldı ve trap kitlendi trap ın içine geri gelemez. İlk defa kümesin üstünde tek başına bu nedenle muhtemelen kafası karışık havalanıp düzensiz bir biçimde uçuyor olacak. Mümkün olduğunca kısa zamanda droppersiz havada herhangi bir yükseklikte olacaktır. Havada özgürce dolaşmaya başlamıştır. Normal şartlarda bir sıkıntı olmadan aşağıya gelir. Şimdi o önder kuş oldu.

Bu işlemi aynı gün içinde birkaç defa tekrarlayın dikkatli olun karşılık verirse tamamdır. Havadaki birkaç dakikadan sonra dosdoğru dropper lere doğru geliyorsa bir başka kuşu daha yanına eklemenin tam zamanıdır. Takımın bir sonraki çıkışı göze fazla hitap etmez. Takım daha sonra umarım birlikte çıkarlar lider kuştan ayrılma olmaz bu arada dropperlara çıkartın kümesin dışında çalışma başlasın. Yukarıdan bu yiyecek için rekabet olarak görülür ve aşağıya gelmelidirler bu durumda. Sabır etmek bu işin parçasıdır aşağıda onları sabırla beklemek zorundasın. Dropperlar gençleri aşağı alırlar diğer takım üyeleri de bunları takip eder. Takım düzeldikçe başka kuşlar ekleyerek onları aşağıya almayın bu zaman süresinde bol bol deneyin takı takım problemsiz olana kadar. Burada biz uçma süresi ile ilgilenmiyoruz önceliğimiz sadece doğru bir şekilde inmeleri hedefimiz ve talim ettikleri yem ve dropper ilişkilendirilmesi temel öğretimiz. Ben yüksek bir başarı oranı ile yıllar boyunca gençleri bu yöntemle alıştırabildim.

Umarım bu yöntem sizlere de yararlı olur.

Çeviren Türker Deniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.