Dave Black Söyleşisi

 1.Tipplerleri nasıl hazırlıyorsun nasıl düzenliyorsun?

DB: Genç Tipplerlerimi uçuş girişinin  kümesin üst tarafına  bir kafes koyarak ve bunları genellikle  bütün gün kafesin içinde bırakarak dropperlar ile birlikte yemlenerek alıştırıyorum bir bölmeden diğerine geçerek yemlerin peşinde kovalamaca oynuyorlar.Bu yöntemle gençleri hazırlarken çok nadir oranda kayıp yaşıyorum.    

2.Kiti seçerken ne arıyorsun?

DB: Güvercinlerde hata yapmayanları arıyorum şöyle ki inerken uzağa inenleri  ışığı açtığımda gelmeyenleri kötü sağlık belirtisi gösterenleri vb seçmiyorum.Daha sonra dişi ve erkekleri  kit içinde karma uçuruyorum 3 tanesini yarışmaya hazır hale getiriyorum.Halen kötü noktaları arıyorum gece eğitimine 4 aylıktan önce çekiyorum yeterince eğitim almadılar veya çok gecikildiyse ve tüy dönemi çok uzaksa eğitimlere devam ediyorum.Keza tercihimi aynı kandan yana kullanıyorum böylece aynı uçuş sitilini kitte görebiliyoruz. 

3.Eğitimlere ne zaman başlıyorsunuz?

DB: Eğitimlere kart kuşlarıma genellikle Şubat ayında başlıyorum.Çünkü tüy dönemi geçmiş oluyor ve her şey normale dönüyor.Arınmaları da  soğuk havalarda çok daha kolay oluyor.Benim yavrular Mart ayının başlarında çıkıyorlar mümkün olan en kısa zamanda ebeveynlerinin yanından onları alıyorum.    ,,

4.Tipplerlerin forma girdiğini nasıl anlıyorsun?

DB: Benim Tipplerlerim yavaş bir ilerleme kaydediyorlar ay içinde yavaş yavaş yapılanıyorlar. Yapılanırken kanda  aradığım özellik  tarak modeli uçuş, iyi uçuş özelliği taşıyan vücut gündüz ve gece uçuşları gerektiği kadar ve kötü havalarda uçuş özelliği bu özelliklerin dışına çıkılması veya içinde kalınması en iyi karşılaştırma yöntemi bütün bunlar bana onların formda olup olmadığını söylüyorlar.  

5.Yarışmalarda dişilerimi yoksa erkeklerimi veya karışık kitimi tercih ediyorsun gençler ve kartlar için soruyorum?

DB: Kartlarda ve gençlerde dişileri tercih ediyorum buna rağmen erkekleri de uçuruyorum. 

6.İndirme sistemin nedir?

DB: İndirme sistemim kuşları kümesin üstüne ışık ve dropper lar ile almak. 

7.Uçucuları ne ile besliyorsun?

DB: Benim uçucular eğitim boyunca gerçek arındırıcı yem yerler geceleri besleniyorlar bu yemin içeriği buğday arpa kırmızı ve bayaz darı.Program salıdan cumartesi ye devam ediyor örneğin Salı genç kuş karışımı  Çarşamba genç kuş karışımı Perşembe küçük taneli karışım Cuma küçük taneli karışım Cumartesi yarısı küçük taneli karışım yarısı kanarya yemi.

8.Yarışmadan sonra kuşlara nasıl bir bakım programı uyguluyorsunuz?

DB: Onları kendilerine ait olan özel  yuvalıklarına yerleştiriyorum temiz su ve arındırıcı yemden veriyorum.Ayrıca kaybetmiş oldukları tuzu karşılamaları için sularının içine elektrolit ilave ediyorum çünkü oldukça zorlu ve sert bir uçuş yaşamış oluyorlar .

9.Gece eğitimi veriyor musun?

DB: Evet en kısa sürede benim kuşlar gece eğitimine geçiyorlar

10.Acemiler için herhangi bir tavsiyen varmı?

DB:Uygun bir uçucu stoku için aynı aileden kuşlar elde tutulmalı,mümkün olduğunca çok kümes ziyaret edilmeli  ve artılar bulunmalı hangileri size  uygunsa  bunlar tespit edilmeli ve çok stok elde bulundurulmamalı ı ve iyi bir Tippler Kulübüne katılmak gerekir ve Dave Warrener gibi efsanevi bir isme telefon et.

11.Ana kümesini ölçüleri nedir ve kaç kuşun var?

DB: Benim damızlık kümesim 12×6 ft 36 box ım var 12 adedi üretim için kayar kapılar havalandırma için 40 yakın damızlık tutabiliyorum bunlardan 12 sini seçiyorum.

12.Eşleştirmeyi aile içimi yoksa en iyileri eşleştirerekmi yapıyorsun?

DB: Elimde iki aile tutuyorum Bowden ler ve Pilot lar.Kart kuşlarda saf Bowden leri uçuruyorum ve bu iki aileden kuşları çapraz eşleştiriyorum genç ve kart uçan kuşlar için .En iyi Pilot erkekler ile en iyi Bowden dişileri bunlar kendi içlerinde eşleşiyorlar.Birçok Plot ı birlikte stoka koyuyorum.

13.Damızlıkları nasıl besliyorsun?

DB: Damızlıkları eşleştirdiğimde karışık yem ile besliyorum bu yem  genç kuş karışımı gibi keza grit mineraller ve gagalamaları için blok kil ve biraz yeşillik.Ayırdığımda ise yarım temizleme yarım genç karışımı.

14.Tipplerler ile tanışman nasıl oldu?

DB: Çocukken birkaç taklacı ile başladım ancak her zaman Tipplerler benim çok ilgimi çekmişti .16 yaşımda hakemliğe başladım  ve o zamandan beri vardı zaman zaman taşınmalar iş vb şeyler ile bıraktım tekrar başladım yaklaşık 10 yıl uçuş ve 50 yarışma diyebilirim.

15.Favori Tippler kanın nedir?

DB: Benim favorimin Bowden olduğunu söyleyebilirim her zaman geniş bir stok elimde bulundurmuşumdur.Birçok renk ihtiva ederler gümüş mavi gri çilli gibi Bu elimdeki kuşlarile birçok lokal ve dünya rekoru kırdım çünkü bunlardan oluşan kitlerimin gece kabiliyetleri çok iyidir.Keza bu eski kanı tercih ederim onları çok kolay hazırladığım için kolay kolay şişmanlamazlar.Yarışma provalarında tırmık şeklinde uçuş sitilleri kısa süreli uçuşlarda bile  dropperları gösterince kolayca aşağıya alabilmem önemlidir.Keza George Pilot ailemde hoşlandığım kandır.Küçük vucut yapıları yüksek uçuş özellikleri ve sinirli yapıları vardır.

16.Tippler sporunun gelişimi için önerilerin

DB:Yarışlar için daha fazla üye; Şimdilerde 40 yeni giriş kaydı varsa en az 10 yıl önceki 100 den fazla giriş listesine göre şanslı sayılırsın keza daha az şahin ve diğer problemler vs NTU içinde birtakım faaliyetlerle broşür vb ayrıca birbirimiz arasında yeterli kontaklar kurmak gelişmeye katkı sağlar.David Black 26 yaşında ve Sunderland Tippler Kulübünde NTU yarışmalarına katılıyor.Sırasıyla başarıları 16 saat 2 dakika ile kart kuşlarda acemilerde ulusal rekor kırdı ve bu dalda şampiyon oldu.17.22 ile ve buna benzer birçok başarılı yarışma çıkararak dereceler yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.